Znáte ten příběh o tom, jak se naši předkové složili na Národní divadlo? Tak s trochou nadsázky můžeme říct, že podobně přišla na svět i moje knížka. Její vydání totiž umožnila úspěšná crowdfundingová kampaň, jejímž účastníkům bych chtěl na tomto místě ze srdce poděkovat.


Pokud netušíte, co slovo crowdfunding znamená, nahlédněte se mnou do slovního podzemí. Původ tohohle slůvka totiž hezky vysvětluje i jeho význam – výraz vznikl ze dvou anglických podstatných jmen, a to crowd (= dav či velká skupina lidí) a funding (= financování). Když je tedy něco financováno prostřednictvím crowdfundingu, znamená to, že se na to skládá více drobných přispěvovatelů.

Národní divadlo
Co má Národní divadlo společného s mojí knížkou? Přece crowdfunding!

K mému překvapení i nesmírné radosti se knížku Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny rozhodla podobně popostrčit k vydání obrovská spousta lidí. Každý z nich si publikaci pořídil už v předprodeji, kdy ještě fyzicky neexistovala. Všichni tito dobrosrdeční jedinci tak vlastně kupovali zajíce v pytli. Z nějakého důvodu věřili, že bude knížka stát za to, a tak se rozhodli podpořit její zrod. A já jim za to srdečně děkuji!

Částka, která byla na vydání knížky potřeba, se vybrala ani ne za čtyři dny. Během celé třicetidenní crowdfundingové kampaně se pak posbírané finance vyšplhaly až na neuvěřitelných 185 % původně stanovené částky (proto taky např. bude v knize o mnoho víc ilustrací, než se zprvu plánovalo). Jak by řekl klasik, to jsem opravdu nečekal. A ačkoliv je čeština nesmírně bohatá, taková slova, která by dostatečně vyjádřila můj dík, asi neobsahuje.

Tak mi jen dovolte, abych se na vás všechny, kteří jste knížku podpořili, ještě jednou obrátil se slovem děkuji.

Děkuji!

👇︎ Pozvěte do slovního podzemí i ostatní. Cesta vede tudy: 👇︎